Hands-on

Hands-on

Category
2014-Yarışma

Turkish Premiere

Hands-on: Women-Climate-Change

Hands-on: Kadınlar-İklim-Değişim

Liz Miller, Nupur Basu, Karen Winthers, Mary Kiio, Iphigénie Marcoux-Fortie

Kanada, 2014, 46’

Kurgu: Rebecca Lessard
Sanat Yönetmenliği: Iphigénie Marcoux-Fortier, Karen Winthers, Mary Kiio
Yapımcı: Liz Miller
Yapım Şirketi: International Association of Women in Radio and Television, Red Lizard Media
Müzik: Rebecca Lessard

Sinopsis:
‘Hands-on’ dört kıtadan dört kadının iklim değişikliğine karşı politika, protesto, eğitim ve yenilik yoluyla verdikleri savaşı anlatıyor. Belgesel, kadınların bilgiyi ve yerel ağları nasıl uygulanabilir stratejilere dönüştürdüğünü güçlü bir biçimde gösteriyor. Ortak çalışma ürünü bu 48 dakikalık belgesel kültürler ve nesiller içinden benzersiz bakış açıları sunuyor.

Yönetmenler:
Yapımcı ve Yönetmen
Liz Miller, Concordia Ünviersitesi İletişim Araştırmaları bölümünde öğretim üyesi, filmleri ve transmedya projeleri toplumsal cinsiyet, toplumsal hareketler ve medyaya ilişkin yeni ve eleştirel bakış açıları sunan ödüllü bir belgesel yönetmenidir. Miller’ın filmleri, web girişimleri ve suyun özelleştirilmesi, cinsel şiddet ve göç gibi güncel konulardaki medya kampanyaları pek çok ödül kazanmış ve dünya genelinde eğitim müfredatlarında kullanılmıştır. http://redlizardmedia.com

Yardımcı Yönetmenler

Iphigénie Marcoux-Fortier 2004 yılında kendi yapım şirketi Les glaneuses’i kurdu. Kısa, orta uzunlukta ve uzun metraj belgeseller çekmiştir. Marcoux-Fortier, kültürel kimlik, toplumsal katılım, kolektif hafıza ve kültüre erişim gibi soru(n)larla ilgilenmektedir. Iphigénie ayrıca ifade biçiminin ve toplumsal katılımın vazgeçilmez bir aracı olarak video aktivizminden de ilham almaktadır. http://lesglaneuses.org/

Nupus Basu ödüllü bir televizyon muhabiri ve belgesel film yapımcısıdır. Basu gerek yazılı basında gerek televizyonda Hindistan, Afganistan, Pakistan, Bangladeş, Birleşmiş Krallık, Sri Lanka ve Uganda gibi ülkelerden politika, gelişme, geçim meseleleri, çevre ve sağlık gibi konularda cok sayıda haber yapmıştır. Ayrıca medya eğitmeni olan Basu, 2010’da Berkeley’in Gazetecilik Yüksekokulu’nda misafir öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Yönetmenliğini yaptığı bağımsız belgeselleri arasında ‘No Country for Young Girls’, ‘Michael Jackson Comes to Manikganj’. ‘Dry Days in Dobbaunta’, ‘Lost Generations’ ve ‘Mothers of Mallapuram’ bulunmaktadır.

Mary Kiio, vatandaşları toplumda yaratabilecekleri değişim konusunda bilgilendirmek amacıyla kendini demokrasi ve yönetim konularında hikâyeler anlatmaya adamış serbest bir gazetecidir. Kiio ayrıca çatışmaya duyarlı gazetecilik konusunda uzman bir medya eğitmeni ve çocuk kitapları yazarıdır.

Karen Winther lisans eğitmini Lillehammer Üniversitesi’nin belgesel film yönetmenliği bölümünde tamamlamış; ardından İngiltere’deki Ulusal Film & Televizyon Okulu’nda yüksek lisans derecesini almıştır. Winther birkaç sene boyunca Norveç’te televizyon yönetmeni olarak çalışmıştır. İlk filmi ‘ Rock Heart Beijing’ (2009) Çinli punk grubu SUBS’un solisti hakkındadır. ‘Betrayal’ Winther’ın mezuniyet filmi olup farklı ülkelerde gösterilmiş ve 2011 yılında IDFA’da en iyi öğrenci belgeseli ödülüne layık görülmüştür.

Web Sitesi
http://www.redlizardmedia.com/climateandgender/