22.10. – 25.10.2015 BIFED 2015 ÖDÜLLERİ

FETHİ KAYAALP BÜYÜK ÖDÜLÜ

SURİRE

Bettina Perut, Iván Osnovikoff, Şili, 2015, 80’

“Surire”, sıradışı sinematografi ve şiirsel referansları ile izleyicileri değişen manzaralarda ruhsal bir yolculuğa davet ediyor. Mikrodan makroya, arka plandan ön plana, film izleyicilerden yaşam ve doğa hakkındaki şiddet biçimleri üzerine düşünmelerini istiyor. Acı çekme, yaşlanma ve zamanın kendisi üzerine keskin gözlem yapıyor. Zeki ve ironik bir şekilde birbiri ile uyumayan bir geleceğin üzerimizde nasıl bir etkisi olacağını düşünmemiz istiyor.

İKİNCİLİK
ÖDÜLÜ

BEN HALKIM

Anna Roussillon, Fransa, 2014, 111’

Yüzyıllar önce İbn Haldun şöyle demişti; coğrafyanın insanın kaderidir. Bu soru, bu tutkulu filmin çerçevesini oluşturuyor. Kahire’den kilometrelerce ötede bir köyde bir çiftçinin ve ailesinin ile birlikte Tahir Meydanının izlemesini kendisini iki diktatör arasında seçim yapmak zorunda kalışın anlatıyor. Nihayetinde o köylü adam bize şunu söylüyor; kadınların, çocuklarının doğanın katiline karşı çıkmak için hangi coğrafyada olursak olalım muhakkak bir fırsatımız vardır. Coğrafya kaderimiz değildir.

ÜÇÜNCÜLÜK
ÖDÜLÜ

GÜNAYDIN TARANTO

Paolo Pisanelli, İtalya, 2014, 84’

Dünyadaki bir çok şehir insanoğlunun doğaya katletme çabası ve para, rant düşkünlüğü yüzünden yok olmakla karşı karşıya. Bir çok insan artık dünyada zehirlenmek tehlikelisiyle karşı karşıya. Bu durumda, yanı güvensiz ve sürdürülemeyen şartlarda çalışmaya devam edebilir miyiz? Filmin aktivist baş kahramanı gibi “Günaydın Taranto”da bir tercih yapmamızı ve bir taraf seçmemizi talep ediyor. Film, cesaretli ve umut dolu. Gençliğin gücüne ve direnişe bir övgü.

MANSİYON

Jüri olarak aynı zamanda duygusal ve çağrışımlarla dolu ve çok potansiyeli olan “Çibik” (Turgay Kural) ve gelecek sinema macerasında çok iyi olacağına dair potansiyel dolu olan genç bir yönetmenin filmini desteklediğimizi belirtmek isteriz. Ondan birçok iyi film göreceğimizi inanıyoruz.

GAİA ÖĞRENCİ ÖDÜLÜ

TAKIMADA

BENJAMİN HUGUET, İNGİLTERE/FRANSA, 2015, 40’

Gaia Öğrenci Ödülünü bu filme vermekten mutluluk duyuyoruz, sadece hikayenin geçtiği ada halkı açısından değil, dünyanın farklı yönlerde yer alsalar da Bozcaada halkının da bu hikayede kendileri ile bir çok bağlantı kuracağına inandığımız için. “Takımada” aynı zamanda doğa ve insanı tüm güzelliği ile gösteren çekimleri ile sinematografik olarak da çok başarılı bir film.

MANSİYON

Bu sene Gaia Öğrenci Ödülü ile birlikte bir de özel mansiyon vermek istiyoruz: Murat Haksever’in yönetmenliğini yaptığı “Çoban” belgeselin. Genç bir sinemacı olarak bu uzak vadilere eriştiği ve hikâyesine bizlere ulaştırdığı için…

BIFED 2015

Her yıl bir başka sanaçı tarfından yapılan ve Kuzey Ege doğasından organik bir malzemeyi temel alan ödül heykelciklerini ilk yılda zeytin ağacından Erim Bayrı yapmıştı.
Bu yıl ödül heykelcikleri Zeki Dinlenmiş tarafından üzüm kütüğünden tasarlandı ve yapıldı.
  • Bozcaada Belediye Başkanlığı Bozcaada, Türkiye

  • info@bifed.org

#BIFED2020 Ana Yarışma ve Panorama filmlerini izlemek için
bifedonline.org

Türkiye Panorama filmlerini izlemek için
youtube.com/c/BIFED