BIFED 2015 – ULUSLARARASI YARIŞMA JÜRİSİ

Banu Güven

Milliyet Gazetesi’nde muhabirlik, editörlük yaptı. Haberciliğe NTV’de devam etti; 24 Saat ve 24 Artı programlarıyla 9 yıl boyunca televizyon ekranında günü kapattı, Akşam Haberleri’nin hazırlayıp sundu, politik nedenlerle NTV’yle vedalaşmadan önce, Banu Güven’le Artı programını hazırlayıp sunuyordu. Gazeteciliğe banuguven.com web sitesinde devam etti. Kısa bir dönem Artı 1 TV’de çalıştı. Gezi günlerinde burada yayın yaptı. Ocak 2014‘ten bu yana imc tv’de Candan Yıldız’la birlikte hazırladığı Banu Güven ArtıHaber programını sunuyor; haber – belgesel çekiyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde verdiği gazetecilik derslerine, bu dönemde Kadir Has Üniversitesi’nde devam edecek.

Funda Alp

21 Şubat 1973 İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Ardından Marmara Üniversites Sinema Tv bölümünde master yaptı. Şubat, Leyla ile Mecnun, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi, Beş Şehir, Acı Aşk, Güneşin Oğlu, Polis filmlerinin yapımcılığını, Serçe Sarayı, Şubat, Sırat, Acemi Müezzin, Gurbet Kuşları, Müjgan Bey gibi bir çok dizinin de senaristliğini üstlendi. 2014 yılında Bazı Filmler’i kurdu. Senaryo yazmaya devam ediyor. Bir yandan da İstanbul ve Marmara’nın kuzeyinde yapılmaya çalışılan 3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul gibi mega-katil projelere karşı direnen Kuzey Ormanları Savunması için çalışmakta.

Özcan Alper

1975’te Artvin’de doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde 1992-1996 arasında Fizik, 1996-2003 arasında Bilim Tarihi okudu. 1996-2001 yılları arasında bir çok sinema atölyelerine ve seminerlerine katıldı. 2008’de yönettiği ilk uzun metrajlı filmi “Sonbahar” Türkiye ve dünyada 60’tan fazla festivalde gösterildi, 34 ödül kazandı. 2009’da Avrupa Film Akademisi Avrupa Keşfi ödülüne aday gösterildi.2010 yılında dunya promiyeri Toronta Film festivalinde gerçekleşen filmi “Gelecek Uzun Sürer” i çekti.Toplam iki filmi ile beraber 54 ödül alan yonetmen şu anda, aşk, ölüm ve iktidar temalı üçleme olarak tasarladığı filmlerinin ilki olan “Rüzgarın Hatıraları“ üzerine çalışmakta. Bu proje Montpellier film festivali kapsamında CİNEMED de senaryo birinciliği ve Rotterdam film festivali Huberts Bals fonundanda senaryo desteği aldı.

Gaye Günay

Gaye Günay 1978 yılında Ankara’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2009 yılında kurulan Kibrit Film’in kurucu ortağıdır. O tarihten bugüne belgesel ve video gazeteciliği yapımcısı olarak çalışmaktadır. ilk uzun metraj belgesel projesi Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir belgeselidir.

Liz Miller

Liz Miller, Concordia Üniversitesi İletişim Araştırmaları bölümünde öğretim üyesi, filmleri ve transmedya projeleri toplumsal cinsiyet, toplumsal hareketler ve medyaya ilişkin yeni ve eleştirel bakış açıları sunan ödüllü bir belgesel yönetmenidir. Miller’ın filmleri, web girişimleri ve suyun özelleştirilmesi, cinsel şiddet ve göç gibi güncel konulardaki medya kampanyaları pek çok ödül kazanmış ve dünya genelinde eğitim müfredatlarında kullanılmıştır.

Maria Chalkou

Mario Chalkou, Ionnina Üniversitesi’nde doktora sonrası film araştırmacısıdır ve “Filmicon: Journal of Greek Film Studies” in baş editörlüğünü yapmaktadır. Atina’da film yapımcılığı okuyan Chalkou, doktorasını Glasgow Üniversitesi’nin Film Tarihi ve Kuramı bölümünde, yüksek lisansını ise Kent Üniversitesi’nin Film ve Sanat Kuramı bölümünde yaptı. “Backstage”(2007) adlı televizyon programı için “Dreaming in ‘Shorts’“ (1960-1967) belgeselinin araştırma kısmını üstlenen Chalkou, belgeselin yönetmenlerinden de biridir ve Yunan sinemasına ilişkin yayımlanmış İngilizce ve Yunanca pek çok makalesi vardır.

Mano Khalil

1964’te Kamışlı, Kürdistan-Suriye’de doğdu. İsviçre vatandaşıdır. 1981-86 yılları arasında Şam Üniversitesi’nde Tarih ve Hukuk eğitimi alan Khalil, 1987-94 yılları arasında da Bratislava Film Akademisi’nde yönetmenlik okudu. 1995 yılına kadar Çek ve Slovak televizyonları için serbest zamanlı işler yaptı. 1996 yılından beri İsviçre’de yaşamaktadır. Yönetmen ve yapımcı olarak çalışmakta olan Khalil 2012 yılında yapım şirketi Frame Film’i kurdu.

Gaetano Capizzi

Sinema Eleştirisi ve Tarihi bölümünden mezun olan Capizzi, sinema alanında eleştirmen, kültürel etkinlik ve film festivali düzenleyicisi olarak çalışmaktadır. “Bağımsız İtalyan Sineması”nı film incelemeleri, kitapları ve sinematografik makaleleriyle destekledi. Berlin’deki “Cinema Indipendente Italiona Film Festivali”ni yönetti. AIACE-CIC’in (Centro Italiano Cortometraggio – İtalyan Kısa Film Merkezi) kurucu üyelerinden olan Capizzi, CIC’in düzenlediği pek çok etkinlik arasında film incelemeleri ve hem İtalya hem de yurtdışında festivaller düzenledi. Gaetano Capizzi, 1998 yılında kurduğu İtalya’daki ilk Çevre Filmleri Festivali olan Cinemambiante’nin yönetmenidir. Belli başlı çevre filmleri festivallerini bir araya getiren Green Film Network’un (Yeşil Film Ağı) başkanı ve kurucusudur. Aylık “La Nuova Ecologia” dergisinde “Sinema” köşeyazıları yazdı.

BIFED 2015 – GAİA ÖĞRENCİ ÖDÜLÜ JÜRİSİ

Alaattin Timur

Grafiker, fotoğrafçı, 1976 Ankara doğumlu. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali yürütme kurulu üyesi. Çalışmalarını İstanbul Halkevi Fotoğraf Atolyesi bünyesinde sürdürüyor. Atölye çalışmaları kapsamında 2007 yılında “Tersane İşçileri” projesi’nde çalıştı ve 2009 yılında Zonguldak / Ereğli’nin Armutçuk (Kandilli) kasabasında gerçekleştirilen belgesel fotoğraf çalışması“Madenci Kasabasında Yıkımın Fotoğrafı: Yeraltından Notlar” (NotaBene Yayınları) ismiyle kitap olarak yayınlandı. Mahmut Hamsici ile birlikte editörlüğünü üstlendiği bu kitap “Abdullah Baştürk İşçi Edebiyatı” yarışmasında 2010 yılı birincilik ödülünü kazandı.

Janet Barış

1982 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra başladığı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Bilimleri yüksek lisans programını 2006 yılında tamamladı. Yeni Film, Bant, Birgün ve Antrakt Sinema Gazetesi gibi çeşitli yayın organlarında sinema yazıları yazdı. Agos ve Taraf gazetelerinin sinema yazarlığını üstlendi. 2007 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Bilimleri Bölümü’nde başladığı doktora programını 2013 Ağustos ayında tamamlayarak doktor unvanını aldı. Halen Yeni Film dergisi ve haftalık online film kültürü dergisi Arka Pencere’de sinema yazıları yazmaktadır. 2008 yılından beri SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) üyesidir. Nişantaşı Üniversitesi Radyo-Tv Sinema Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak çalışmaktadır.

Anastasia Laukkanen

Anastasia Laukkanen, Moskova merkezli ECOCUP Yeşil Belgesel Film Festivali’nin kurucusu ve yönetmenidir. Bu festival, dünyada çevreyle ile ilgili çekilmiş belgeselleri Rusça’da gösteren birkaç festivalden biridir. Anastasia, ECOCUP turunu Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Kırgızistan ve diğer Eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetleri’ndeki şehir ve kasabalar yoluyla düzenler. Moskova Devlet Üniversitesi’nde gazetecilik okumuş olan Anastasia, yüksek lisansını Moskova’daki Manchester Üniversitesi şubesinin Toplumsal ve Kültürel Proje Yönetimi dalında yapmıştır. 2014 yılında İstanbul’a taşınmıştır.

  • Bozcaada Belediye Başkanlığı Bozcaada, Türkiye

  • info@bifed.org

#BIFED2020 Ana Yarışma ve Panorama filmlerini izlemek için
bifedonline.org

Türkiye Panorama filmlerini izlemek için
youtube.com/c/BIFED