ULUSLARARASI YARIŞMASI FETHİ KAYAALP BÜYÜK ÖDÜLÜ JÜRİ

Christina Hadjizacharious

Christina Hadjizacharious Kıbrıs doğumlu bir sinemacı. Amerika’da Psikoloji ve Fransa’da film yapımı eğitimi aldı. Fransa ve Kıbrıs’taki bağımsız film yapımlarında yönetmen ve kurgucu olarak çalışıyor. Filmleri, önemli uluslararası film festivallerine seçildi ve ödüller kazandı. Kendi film çalışmalarının yanı sıra Fransa Ulusal Film Okulu’nda ve son yıllarda birtakım film atölyeleri verdiği Kıbrıs’ta zaman zaman film yapımı dersleri veriyor.

Clémence Scalbert

Exeter Üniversitesi’nde kıdemli okutman olarak çalışıyor. Geçtiğimiz iki yıl boyunca İstanbul’daki Fransız Enstitüsü Anadolu Çalışmaları bünyesinde çalışmış olan Yücel, burada Türkiye’deki Çevre Meseleleri üzerine bir araştırma semineri düzenlenmesine katkıda bulundu. Araştırma alanları genellikle kültürel miras, etnisite ve kırsal mekânlar arasındaki etkileşimler üzerinde yoğunlaşıyor.

Alessandro Rossi

Alessandro Rossi Bologna Üniversitesi’ndeki DAMS’ta Tiyatro Tarihi okudu. 1991-2000 yılları arasında tiyatroda çalıştı ve teatro della povere’yi dünyaya getirdi. Yirmi yıldan beri bir sanat derneğinde Michele Mellara ile birlikte çalışıyor. Son yıllarda belgesel filmler yönetmeye odaklandı. Bu filmler arasında “Domá – Houses in S. Petersburg” (2003), “Earthly Paradise – Cliento’s People” (2005), “One meter below the fish” (2006), “Health for sale” (2007), “Work fever. Bologna 1945-1980” (2010), “God save the green” (2012), “Pascoliana” (2013) filmleri var. Rossi’nin belgeselleri dünya genelinde televizyon kanallarına satıldı; İtalya’da ve yurtdışında DVD olarak yayınlandı; pek çok festivale katıldı ve ödüller kazandı.Rossi, Bologna Üniversitesi’nde Kurgu Kuramı öğretiyor; ayrıca yeni belgeseli “I’m in love with my car”ın kurgusu üzerinde çalışıyor.

Selçuk Gürışık

Londra-İstanbul arası yaşamı sürecinde, yeniden ziyaret ettiği kültürünü kritik ederek, sorunlarını belirleyen sanatçı, onlara çözümler geliştirmek ve değişim yaratabilmek için deneysel uygulamalarla tasarım önerilerini yaratmış, sunduğu bilimsel makaleler ve seminerler ile paylaşmıştır. Dr. Gürışık, Uluslar arası öncü ve yenilikçi projeleri ile gösteri sanatları ve sinema alanlarında sanat yönetmenliği ve dekor kostüm tasarım çalışmaları yapmıştır. Disiplinler arası bir yöntembilimle çalışan tasarımcı-sanatçı, deneysel çalışmalarına sergilerinin yanı sıra eğitmenliğiyle de devam etmektedir.

Özlem Arda

Yardımcı Doçent Doktor Özlem Arda, İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. 2004 yılında Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun olan Arda, ayrıca 2005 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü bitirmiştir. Yüksek lisans tezi için Etnografik Belgesel Film konusuna eğilen Arda, doktorasını Üçüncü Sinema olarak Belgesel Film alanında almıştır. Sinemanın pek üzerine düşülmemiş konularıyla ilgili yazdığı makaleleri vardır. Arda pek çok belgesel film üretmiştir. Bu filmlerden bir tanesi iki ulusal ve uluslar arası film festivali tarafından ödüle layık bulunmuştur. Arda, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dergisi’nin yardımcı editörüdür. Akademik çalışma alanları belgesel film ve Üçüncü Sinema’dır. 2010 yılından beri İstanbul Üniversitesi’nde çalışmaktadır.

Can Candan

Belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan, lisans derecesini Hampshire College’dan (ABD) sinema-televizyon dalında, sanatta yeterlik (doktora seviyesi) diplomasını da yine Temple University’den (ABD) film ve medya sanatları dalında aldı. Yönetmenliğini yaptığı filmler Boycott Coke (1989), Exodus (1991), DuvarlarMauernWalls (2000), 3 Saat (2008), Benim Çocuğum (2013) festivallerde, galerilerde, televizyonlarda, konferanslarda ve üniversitelerde gösterildi, çeşitli ödüller kazandı. Film ve video çalışmalarının yanı sıra, 2000’e kadar ABD’de ve sonrasında da Türkiye’de film ve medya sanatları konularında çeşitli üniversitelerde ve eğitim kurumlarında dersler verdi, atölyeler düzenledi. 2000-2005 arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim elemanı, bölüm başkanı ve yüksek lisans program direktörü olarak çalıştı, 2005-2009 arasında Sabancı Üniversitesi’nde ders verdi ve 2007’de Boğaziçi Üniversitesi’nin öğretim kadrosuna katıldı. Belgesel Araştırmaları Merkezi docİstanbul’un kurucularındandır. Şu anda dördüncü uzun metraj belgesel filmi Nükleer Alaturka üzerinde çalışmaktadır.

Nejat Yavaşoğulları

Nejat Yavaşoğulları Türkiye’nin en önemli çağdaş ozan ve bestecileri arasındadır. Müziğe ilkokulda mandolin çalarak başladı. 1986’da Bulutsuzluk Özlemi’ni kurdu. Şarkıları özgün olmalarının yanı sıra dünyanın ve Türkiye’nin önemli çevre ve demokrasi sorunlarına doğru, yenilikçi ve cesur bir bakış içerir. Bulutsuzluk Özlemi’nin liderliğini de üstlenen Nejat Yavaşoğulları, Türkiye’de birçok sanatçının yapamadığını başarmış, ileri görüşlü ve üretken bir sanatçıdır; müziğinde ticari amaç gütmez ve konserlerde seyirciyle adeta bütünleşir.Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık bölümünden mezun olan Nejat Yavaşoğulları 1984’den bu yana restorasyon çalışmaları yapmaktadır. Bu açıdan bakıldığında sanatçının yalnızca şarkı sözleri ve sanatçı tavrıyla değil bir mimar ve restoratör olarak da ekolojiyle yakın bir ilişkisi olduğu görülebilir.

BIFED 2016 – GAİA ÖĞRENCİ ÖDÜLÜ JÜRİSİ

Ayşegül Selenga Taşkent

Ayşegül Selenga Taşkent Ankara’da dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. İngiltere’deki Southampton Solent Üniversitesi’nde medya alanında yüksek lisansını tamamladı ve eğitim bursu kazanarak gittiği Amerika’daki Buffalo New York Devlet Üniversitesi, Medya ve Uygulamalı Sanatlar Bölümü’nden doktora derecesini aldı. ABD’de kaldığı süre boyunca Ögretim Asistanı ve Ögretim Görevlisi olarak çalıştı. Belgesel Film Yapımı, Cinema Verite ve Bağımsız Sinema üzerine çalışmalar yaptı. ‘Volga Volga: Şizofreniyle Yaşamak’ belgeseli Türkiye, ABD, Almanya gibi ülkelerde gösterildi, festivallere katıldı. 19. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü aldı. ‘Umudun Kızları’ belgeseli 11. Roma Bağımsız Film Festivalinde mansiyon ödülü aldı. Ayşegül Selenga’nın sanatı, sosyal sorunlar, insan hakları, sevgi ve barış odaklıdır. Dünyanın daha yaşanacak bir yer olmasına sanatıyla katkıda bulunmayı umut eder.

Delizia Flaccavento

Delizia Flaccavento toplumsal meseleler ve etnik azıklıklar konularında çalışan bir belgesel fotoğrafçısı ve foto muhabirdir. İtalya’da Felsefe bölümünden mezun olduktan sonra İngiltere ve Amerika’da foto muhabirlik eğitimi aldı ve yüksek lisansını Ohio Üniversitesi Görsel İletişim Bölümü’nde tamamladı. Delizia’nın projeleri uluslararası mecralarda yayınlandı ve sergilendi. Delizia ödüllü belgesel filmleri ‘Volga Volga – Şizofrenia ile Yaşamak’ ve ‘Umudun Kızları’nın yapımcılığını üstlendi.

Efi Latsoudi

  • Bozcaada Belediye Başkanlığı Bozcaada, Türkiye

  • info@bifed.org