Ağaçlar Ayakta Ölür

Yönetmen: Ronan Kerneur, Fany Fulchiron

Meksika/Fransa, 2021

62′

Sinopsis

Meksika’daki Cherán şehri, ormanlarını yağmalamaya ve sakinlerini dehşete düşürmeye gelen odun tacirleri tarafından tehdit ediliyor. Köylüler ortadan kayboluyor, kutsal ağaçlar kesiliyor ve devlet sessiz kalıyor. Küçük bir kadın grubu tarafından yönetilen Cherán, bir isyan başlatmaya karar veriyor. Ve bu mücadele onları atalarının Purepecha geleneklerine geri götürüyor.

Yönetmen Özgeçmişi

Meksikalı yönetmen ve sosyal bilimler öğretmeni Ronan Kerneur, Latin Amerika’nın alternatif siyasi yöntemlerine göz atıyor. Venezuela’da çektiği ilk belgeseli olan The Cecosesola Experience (2014)’tan sonra, Meksika’daki Purepecha topluluğundan bir grup kadının ayaklanması hakkında olan yeni uzun metrajlı belgeseli ‘Ağaçlar Ayakta Ölür’ (2021)’ü sunuyor.

Latin Amerika dilleri ve kültürleri konusunda tutkulu olan Fany Fulchiron, audiovisual endüstri üzerine profesyonel kariyerine devam etmek için Meksika’ya taşındı. Michoacán’daki bir Purepecha köyünde kadınların direnişini anlatan ilk belgesel filmi ‘Ağaçlar Ayakta Ölür’ (2021)’ü daha yeni yönetti.

Künye

Kamera: Ronan Kerneur

Kurgu: Ronan Kerneur

Ses: Fany Fulchiron

Müzik: Francisco Hernández

Prodüksiyon: Tropos Films

Fragman