Barınak

Yönetmen: Çağatay Ankaralı & Umut Sarıboğa

Türkiye, 2021

44′

Sinopsis

İklim değişikliği, sadece kara hayatını değil, deniz sularının sıcaklıkları arttıkça doğal yaşamı da olumsuz etkiliyor. Denizlerdeki en önemli sorunlardan biri de yok olan resifler. Yosunlar, algler, yengeçler, sürüngenler, deniz kaplumbağaları gibi pek çok deniz canlısı resiflerde gelişen ve yaşayan canlılardır. Bazı insanlar sudaki yaşamın devam edebilmesi, sahil şeridinin erozyondan korunması, sudaki ekosistemin çeşitlenmesi için yapay resifler inşa etmektedirler. İklim değişikliğini konuşmadığımız yıllarda yapay resifler balık üretimini artırmak için kullanılırken, son yıllarda deniz kirliliğinin önlenmesi, su kalitesinin artırılması, ekosistemin yenilenmesi gibi koruma amaçlı yapılmaktadır. Peki yapay resifler gerçekten bir çözüm olabilir mi? Su canlıları için bir barınak olabilir mi?

Yönetmen Özgeçmişi

Çağatay Ankaralı Marmara Üniversitesi gazetecilik bölümüde okurken çeşitli dergilerde fotoğrafçı olarak çalıştı. Mezun olduktan sonra belgesel ve reklam filmlerinde kameraman ve reji asistanı olarak çalıştı. 2012 senesinde Göl adlı belgesel ile ilk yönetmenlik deneyimini yaşadı.

Umut Sarıboğa 2010 yılında Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde okumaya başladı. Okul hayatı boyunca Marmara İletişim Haber Ajansı’nda (MİHA) çeşitli görevlerde yer aldı. Dizi ve sinema sektöründe yönetmen yardımcısı olarak çalışıyor.

Künye

Kamera: Ali Emre Yıldırım

Kurgu: Ali Emre Yıldırım & Çağatay Ankaralı

Ses: Ekin Ercan

Müzik: The Power – SAVFK (Saverio Blassi)

Yapımcı: Çağatay Ankaralı & Umut Sarıboğa

Fragman