Büyük Saat Küçük Saat

Yönetmen: Ecem Arslanay & Yiğit Tanel Kaçar

Türkiye, 2020

5′

Sinopsis

“Büyük Saat Küçük Saat”, Ecem Arslanay’ın Manifold’da yayınlanan “Büyük Saat, Küçük Saat, İleri Saat, Geri Saat, Yukarı Saat, Aşağı Saat (2019)” başlıklı denemesinden uyarlanan bir deneme filmidir. Yönetmenin çekimleri, farklı dönemlere ait çeşitli sanat eserleri ve çeşitli tüketim ürünlerinin reklam görsellerinin bir derlemesidir. İklim krizini zaman kavramı üzerinden ele almakta ve şiirsel bir uyarı görevi görmektedir.

Yönetmen Özgeçmişi

Ecem Arslanay: 1988 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi’nde burslu olarak iç mimarlık okudu. Farklı ajansların bünyesinde freelance projelerde ve sahne tasarımı projelerinde çalıştı. Yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdiği Bilgi Üniversitesi’nde “Mimarlıkta Tarih, Teori ve Eleştiri” alanında yüksek lisansını tamamlayarak; çeşitli yayınlar için sanat, tasarım ve mimari üzerine birçok metin ortaya koydu. “The Connected” (2021) adlı uzun metrajlı filmde prodüksiyon tasarımcısı olarak çalıştı. Devlet bursu ile İzmir Demokrasi Üniversitesi Mimarlık Doktora Programı’nda akademik çalışmalarına devam etmektedir. AICA Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği üyesidir.

Yiğit Tanel Kaçar: 1988 yılında İtalya’nın Napoli kentinde doğdu. Bahçeşehir Üniversitesi’nde burslu olarak Fotoğraf ve Video okudu. Uluslararası Fotoğraf Yaz Okulu tarafından düzenlenen George Georgiou’nun belgesel fotoğraf atölyesine katılımcı olarak seçildi. PARADOX, GAPO, I.S.S.P. ve Tandem ortaklığıyla yürütülen “Middle Town Project: Picturing The Unspectacular”a katıldı. Kişisel projelerine ağırlık verirken; yurt içi ve yurt dışı sanat atölyeleri, karma sergiler ve festivallerde yer aldı. Halen görsel projeleri üzerinde çalışmakta ve aynı zamanda “9VSS” adı altında müzik üretmektedir.

Künye

Kamera: Yiğit Tanel Kaçar & Ecem Arslanay

Kurgu: Yiğit Tanel Kaçar

Ses: Yiğit Tanel Kaçar

Müzik: Yiğit Tanel Kaçar (9VSS)

Yapımcı: Ecem Arslanay & Yiğit Tanel Kaçar