Filistin Mahallesi

Yönetmen: Özgür Cihan Uçar, Yasin Serindere

Türkiye, 2021

35′

Sinopsis

İstanbul Başakşehir’e bağlı Güvercintepe (Bayramtepe) Mahallesi’nin içerisinde bir bölgeye halk tarafından Filistin adı verildi. Anadolu’dan göçlerle ’90’larda kurulan Güvercintepe Mahallesi kuruluşunun ardı sıra defalarca yıkılmak istendi. Son olarak 2009 yılında yapılmak istenen yıkım bölge halkının direnişiyle engellendi. Birkaç yıl sonra mahalle halkının büyük kısmına tapuları verildi. Adını yıkım karşıtı direnişlerden alan Filistin Mahallesi bu sürecin dışında bırakıldı ve Filistin’de yıkım gündemi 2009’dan sonra da devam etti. 2012 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait yol projesi için kamulaştırma davaları açıldı. 2020’nin son çeyreğinde ise Başakşehir Belediyesi’nin “3 No’lu Yol Projesi” kapsamında Filistin Mahallesi’nin alt kolunda yer alan 5 eve tebligat gönderildi. Gönderilen tebligatlarda evlerin 7 gün içerisinde boşaltılması istendi…

Yönetmen Özgeçmişi

Özgür Cihan Uçar: 30 Temmuz 1996 tarihinde İstanbul’da doğdu. Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünü okudu. Üniversite yıllarında foto muhabirlik yapmaya başladı. Fotoğraf, belgesel ve kısa film alanında çalışmalar yapmaktadır.

Yasin Serindere: Erciyes Üniversitesi Radyo,Televizyon ve Sinema Bölümünden 2020 yılında mezun oldu. İstanbul’da yaşamakta olan Serindere, belgesel, kısa film ve fotoğraf alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.

Künye

Kamera: Özgür Cihan Uçar

Kurgu: Yasin Serindere

Ses: Sinan Demirtaş

Yapımcı: Yasin Serindere

Fragman