Kadim

Yönetmen: Çağatay Ankaralı, Umut Sarıboğa

Türkiye, 2021

41′

Sinopsis

Dünyamız, iklim değişikliği, biyoçeşitlilik ve ekolojik krizler ile karşı karşıya… bozulan dengelerin yarattığı sosyal, ekonomik ve ekolojik yaralar git gide büyüyor. Ve geri dönüşü olmayan bir yola doğru ilerliyoruz… fakat bazılarımız daha hala vazgeçmedi ve doğayı bütün olarak gözeten uygulamalar da çığ gibi çoğalmaya devam ediyor. Anadolu’da iklim ve biyolojik çeşitlilik krizlerini engellemeye yönelik girişimlerin izlerini kadim üretim uygulamalarında bulmak mümkün. Anadolu’nun dört bir yanında, halen adil bir yaşamı üretmeye çalışan kadınlar tarafından kimlik, etnik köken gibi ayrımların etkisinde kalmadan ortak bir gelecek umuduyla yaşatılmaya ve üretilmeye devam ediliyor. Peki kadın emeğine dayalı, ekolojik ve sosyal açıdan adaletli uygulamaların ön plana çıkarıldığı üretim ve türetim pratikleri sayesinde iyiliğe ve güvene dayalı bir ekonomik modelin oluşturulması mümkün mü?

Yönetmen Özgeçmişi

Çağatay Ankaralı: Marmara üniversitesi gazetecilik bölümünde okurken çeşitli dergilerde fotoğrafçı olarak çalıştı. Mezun olduktan sonra belgesel ve reklam filmlerinde kameraman ve reji asistanı olarak çalıştı. 2012 senesinde “Göl” adlı belgesel ile ilk yönetmenlik deneyimini yaşadı.

Umut Sarıboğa: 2010 yılında Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde okudu. Okul hayatı boyunca Marmara İletişim Haber Ajansı’nda (MİHA) çeşitli görevlerde yer aldı. Dizi ve sinema sektöründe yönetmen yardımcısı olarak çalışıyor.

Künye

Kamera: Çağatay Ankaralı, Umut Sarıboğa

Kurgu: İbrahim Çakmak

Ses: Tarık Demir

Müzik: AudioNetwork

Yapımcı: Türetim Ekonomisi Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği

Fragman

Fragman