4857

Yönetmen: Petra Holzer, Selçuk Erzurumlu, Ethem Özgüven

Türkiye, 2008

30′

Sinopsis

Tuzla Mezarlığı, Tersaneler Bölgesi’ni kuşbakışı görür. Mezarlığın olduğu tepeden aşağı doğru inmeye başlayın. İşte solda geniş askeriye arazisi. Yemyeşil ve insandan arındırılmış. Sonra bıçakla kesilmişçesine betonarme apartmanlar başlar. Tuzla Havzası’nda çalışan işçilerin evleri, sabah yediden itibaren “dışarıda”, tersanelerde, deri sanayide, yan sanayide çalışanlar tarafından boşaltılır. Aile evlerinin arasına, ailelerin özlemi ve yataklarla doldurulmuş bekâr odaları karışır. Tepe aşağı devam edin, geminin ufacık parçalarını üreten atölyeler, E5 İçmeler Köprüsü’nün dinmeyen gürültüsü, dört yol ağzındaki hiç boşalmayan amele pazarı, banliyö treninin sesi. İçmeler İstasyonu’nu geçin, işte neredeyse Türkiye’nin bütün tersaneleriyle bezeli Aydınlı Koyu. Kırksekiz ayrı kapıdan her gün geçen işçiler, yüz insan boyu vinçler, saçlar, onları birleştiren hız ve terdir. Tersanelerin zaman birimi yere düşen izmarit, endişesi ölüm ve geçim, umudu ve derdi, hepimizin umudu ve derdidir. Tuzla Mezarlığı, Tersaneler Bölgesi’nin kuşbakışı görür.

Yönetmen Özgeçmişi

Ethem Özgüven

Birçok kısa film belgesel ve deneysel film yaptı. Videoart ve Kontra kampanyalar yaptı. Bazı makaleleri farklı mecralarda yayınlandı. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesinde Öğretim Üyesi.

Petra Holzer

Birçok kısa film belgesel film yaptı. Birçok sergide küratörlük yaptı. Öğrencilerle çeşitli atölyeler yaptı. BIFED yönetmeni.

Selçuk Erzurumlu

Bilgi Üniversitesi mezuniyetinden sonra birçok filmde kameraman ve kurguculuk yaptı. Kazandığı birçok ödülü vardır.

Künye

Kamera: Selçuk Erzurumlu, Ethem Özgüven

Kurgu: Ethem Özgüven, Petra Holzer

Ses: Serkan Çiftçi, Bülent Özcan

Yapımcı: Ethem Özgüven