Kum

Yönetmen: Ethem Özgüven, Selçuk Erzurumlu, Petra Holzer

Türkiye, 2011

45′

Sinopsis

Zincirin bir ucunda çağın popüler giysisi blue jean ve ünlü markalar diğer ucunda tozlu kayıtsız atölyelerde ölümcül bir hastalığa yakalanmış hasta ciğerli insanların bedenleri duruyor. Taşlanan kotlar daha pahalı satılırken ciğerlere yapışan tozlarla işçinin hayatı sönüyor. Çok kısa bir süre içinde. Ancak “Kot Kumlama İşçileri Direniş Komitesi” içindeki işçiler, doktorlar, avukatlar, sanatçılar ve insan hakları savunucuları tarafından geliştirilen çok ciddi bir sivil itaatsizlik ve direniş sonunda bu faaliyet Türkiye’de yasaklandı. Direniş bu ölümcül faaliyetin bütün dünyada yasaklanacağı güne dek sürecek.

Yönetmen Özgeçmişi

Ethem Özgüven

Birçok belgeselin yönetmeni ve yaratıcısı, video sanat ve contra kampanyalarında çalıştı. Çeşitli makalelerin ve denemelerin yazarı. Bilgi Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi. BIFED Koordinatörü.

Petra Holzer

Çeşitli belgesellerin yönetmen ve üreticisi, çeşitli sergilerin küratörü; öğrencilerle birlikte çalıştı, kökten aktivizm ve kadınların güçlendirilmesine dair araştırmalar yaptı. Şu anda BIFED Direktörü.

Selçuk Erzurumlu

Bilgi Üniversitesi Sinema TV Bölümü’nden mezun olduktan sonra, çeşitli projelerde kameraman ve editör olarak çalıştı.

Künye

Kamera: Selçuk Erzurumlu, Can Aydın, Serkan Çiftçi, Ethem Özgüven

Kurgu: Selçuk Erzurumlu, Ethem Özgüven

Yapımcı: Petra Holzer, Ethem Özgüven