Pirina

Yönetmen: Serdar Aşut, Yaman Umut Bilir

Hollanda, Türkiye, 2022, 

71′

Sinopsis

Zeytin, daha sürdürülebilir bir gelecek için bize nasıl ilham verebilir? Pirina’da, Batı Anadolu’nun köylerindeki zeytin yetiştiriciliğinin hakiki ve geleneksel döngüsünün nitelikleri keşfediliyor. Film, zeytini esas alan bir anlatımla, döngüselliği sosyo-kültürel, ekonomik, teknolojik ve çevresel dinamikler üzerinden tanımlıyor. Film aynı zamanda zeytinyağı üretimi atıklarından kalan sürdürülebilir biyoplastikleri kullanarak çeşitli ürünler tasarlayan bir grup tasarımcının faaliyetlerine de yer veriyor.

Yönetmen Özgeçmişi

Serdar Aşut, 1981 Türkiye doğumlu mimar ve akademisyen. Türkiye, Danimarka ve İsviçre’deki mimarlık eğitimi veren kurumlarda araştırmacı ve öğretim elemanı olarak görev yaptı. 2017 yılından beri araştırma ve eğitim faaliyetlerine daimi akademisyen olarak Hollanda’da devam ediyor. Akademik ve gündelik ilgi alanlarının önemli bir kısmı, bu filmin de temelini oluşturan çevre konusuna odaklanan Aşut’un ömür boyu sinemaya duyduğu tutkusuna karşın, bu yapımını üstlendiği ilk film.
Yaman Umut Bilir, (1981) lisans ve lisansüstü eğitimini İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoḡraf Bölümü’nde tamamladı. Daha sonra üniversiteler ve çeşitli kurumlarda fotoğraf üzerine dersler verdi. Serbest çalışan bir sanatçı olarak, fotoğraf ve video prodüksiyonları -özellikle müzik ve tanıtım filmleri- üzerinde çalışmaya devam ediyor. Pirina, Bilir’in ilk film çalışması.

Künye

Kamera: Yaman Umut Bilir

Kurgu: Yaman Umut Bilir

Ses: Anıl Çınar

Müzik: İsmail Bilir

Yapımcı: Serdar Aşut