LAMEKAN: METALAŞAN KENTİN ÇÖKÜŞÜ

CATEGORY

Panorama 2015, Yerleşimler

İmre Azem

Türkiye, 2015, 13′

Kurgu: Kaan Çuhacı
Görüntü: Imre Azem, Kaan Çuhacı
Müzik: Kaan Çuhacı
Ses: Gaye Günay
Yapımcı: Gaye Günay

Dantela, Cuma 16:00- 18:00

Sinopsis: “Lamekan: Metalaşan Kentin Çöküşü” ile, AKP’nin 12 yıllık iktidarı süresince yürüttüğü ve büyük bir gümbürtüyle çökmesi kaçınılmaz olan neoliberal politikalar ve inşaat odaklı ekonomik büyüme stratejisinin sonucu olarak, bir yandan milyonlarca insanın yaşadığı mahallelerin yabancı ve yerli sermayenin birer yatırım aracına dönüştürülmesi, diğer yandan kentlerimizin, ormanlarımızın, sularımızın, genel olarak yaşam alanlarımızın talanına, emekçilerin örgütlenme haklarının ellerinden alınarak güvencesiz ve güvenliksiz çalışmaya mahkum olmaları anlatılmakta.

Yönetmen: Imre Azem 1975 yılında İstanbul’da doğdu. 1998’de New Orleans’da Tulane Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Fransız Edebiyatı bölümlerinden mezun oldu. Fransız Edebiyatı diploması için ayrıca bir sene Paris’de Sorbonne Üniversitesinde okudu.
Mezun olduktan sonra 1998’de New York’a taşındı ve bir yayınevinde çalışmaya başladı. 2004’den sonra yayıncılığı bırakarak bağımsız projelerde görüntü yönetmeni ve kurgucu olarak çalıştı. Aynı zamanda mobilya tasarımı ve imalatıyla uğraştı.
2007’e İstanbul’a taşındı ve kentin neoliberal dönüşümünü anlatan “Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir” filmine başladı. 2011’de tamamlanan belgesel birçok ödüle layık görüldü. Bir yandan yine kent üzerine kısa ve uzun metraj belgesel çalışmalarına devam ederken 2014’den itibaren de diken.com.tr internet haber sitesinde videohaberler yapmakta.
En son çalışması kısa belgesel “Lamekan: Metalaşan Kentin Çöküşü”, Mart 2015’de yayınlandı. Halen belgesel, videohaber ve marangozluk yapmakta.

website:
kibritfilm.com

  • Bozcaada Belediye Başkanlığı Bozcaada, Türkiye

  • info@bifed.org