Image link

BIFED 2024 Başvuru Formu

Tarihler

BIFED 9-13 Ekim 2024 tarihleri arasında Bozcaada’da gerçekleştirilecektir. Festivalin yarışma bölümünde yer alacak olan filmler konularını çevre sorunlarından almış ve 1 Ocak 2020 tarihinden sonra çekilmiş olmalıdır. Son başvuru tarihi 1 Nisan 2024’tür.

Festivalin Misyonu

BIFED’in amacı tüm dünyadan ekolojiyi (doğa, toplum, kültür) konu alan seçkin filmleri Bozcaada’ya getirmek, sanat ve ekoloji alanlarını birleştirmek ve finalistler arasından da en mükemmel olarak niteleneni ödüllendirmektir. Ön seçim için gönderilmiş olan kopyalar (flash diskler, DVD’ler, kartlar, vb.) iade edilmeyecek ve BIFED arşivinde saklanacaktır. Özellikle geri istenildiğinde ise gönderim ücreti film sahibi ya da sahipleri tarafından karşılanacaktır.

Festivalin Bölümleri

Uluslararası Belgesel Yarışması

Uluslararası Öğrenci Ödülü (Gaia Öğrenci Ödülü)

Panorama Film Gösterimleri (tematik olarak, yarışma amacı olmaksızın düzenlenmiştir)

İstenilen Dökümanlar

Telif hakları sahibinin imzaladığı ve iki aşamada doldurulmuş olan başvuru formu. Forma online olarak ulaşabilirsiniz. Başvuru formunun bir kopyası otomatik olarak Festival elektronik posta adresine gönderilir. Başvuru formunun yollanması tanımlanmış olan şartnamenin kabul edildiğini öngörür. Filmler aşağıdaki gibi gönderilebilir:

Katılımcılar filmlerini Festival web sayfasına yükleyebilirler. Video dosyalarının formatları aşağıdaki gibi olmalıdır: (Süreli linklerin 15 Temmuz 2024 tarihine kadar aktif olması gerekmektedir.)

VIDEO Codec: avc1 H.264,

Max Frame Size: 3840px*2160px (PAL or NTSC frame rates only)

AUDIO Codec: mp4a: MPEG-4 AAC LC

Constant Bitrate: 128kbps

Channels: 2 (stereo)

Sample Rate: 48KHz

Katılımcıların video uzantıları şifre koruması altında ise bunu başvuru formunda uzantıyı ve şifreyi vererek belirtmelidir.

Katılımcılar flash disklerini posta ya da kurye ile yollayabilirler:

Lütfen flash disk üzerine filmin ve yönetmenin adını yazın. Eğer varsa tanıtım malzemeleri, posterler, diyalog listeleri, tanıtım kartları, basın dosyası da flash diske kaydedilmeli ya da elektronik posta ile info@bifed.org adresine gönderilmelidir. Talep edilen tüm dokümanlar 3 Mart 2024 tarihine kadar Festivale, bu adrese ulaşmış olmalıdır:

İstanbul Bilgi Üniversitesi c/o BIFED (Ethem Özgüven) Santralistanbul Kampüsü Eski Silahtarağa Elektrik Santralı Kazım Karabekir Cad. No: 2/13 34060 Eyüp İstanbul Tel: (0212) 311 7571

Türkiye dışından gönderilen materyallerle lütfen “ticari bir değeri yoktur, kültürel amaçla gönderilmektedir” ibareli gümrük beyanını ekleyin. Kurallara uyulmadan gönderilmiş olan paketler geri çevrilecektir. Gümrük bedelleri Festival tarafından karşılanmayacaktır.

Gönderilmiş olan materyaller geri yollanmayacak, tüm DVD ya da diğer materyaller Festival arşivinde saklanacaktır.

Festivale Kabul Edilen Filmler

Festivalin yarışma bölümüne başvuran filmler uluslararası bir seçici kurul ve uluslararası sanatçılar ve film, sanat, ekoloji ve çevre alanlarından profesyonellerden oluşan jüri tarafından BIFED 2024 finalinde değerlendirilecektir. Yarışmaya kabul edilen eserlerin sahipleri 30 Ağustos 2024 tarihine kadar bilgilendirilecektir. Seçici kurul ve jürinin kararı mutlaktır. BIFED festival sonrasında ticari bir amaç gözetmeksizin, asli amacını da öne çıkarmak amacıyla filmleri yeniden gösterme hakkına sahiptir.

Gösterim Formatının Teknik Şartnamesi

Video specs: H264 codec 15000-20000 kbps bitrate Progressive

AAC or Dolby tercihen 320Kbps bitrate veya LPCM Audio

Altyazılar: Filmler İngilizce altyazılı olmalı, tercihen opsiyonel teknikle hazırlanmalı. Ayrıca, .srt (ve benzeri) formatında İngilizce time kodlu diyalog listelerinin gönderilmesi de zorunludur.

Ücretler

Kayıt ücretsizdir. Gönderilen tüm materyallerin posta ücretleri katılımcılar tarafından karşılanacaktır.

Misafirperverlik

Festival yönetmenler ve diğer misafirlerin (gazeteciler, profesyoneller, film temsilcilerinin) katılımını desteklemektedir.

Çeviriler

Yabancı dillerdeki tüm filmler altyazılı olarak gösterilecektir. Türkçe filmlerin de İngilizce altyazısı olması zorunludur. Tüm festival dokümanları hem İngilizce hem de Türkçe olarak yayınlanacaktır.

Jüri ve Ödüller

Resmi ödüller; Uluslararası Yarışma en az beş kişiden oluşan, Gaia Öğrenci Ödülü en az üç kişiden oluşan ve Festival yönetimince belirlenen uluslararası yetkin bir jüri tarafından kararlaştırılacaktır. Diğer ödüller ve mansiyonlar Festival süresince duyurulacaktır.

Anlaşma

Festivale katılım için yapılan başvuru şartsız olarak tüm şartnamenin kabul edildiğini gösterir. BIFED yönetimi şartnamede belirtilen maddeler üzerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

BIFED – Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali Bozcaada Belediyesi Bozcaada – Çanakkale info@bifed.org