Arica

Yönetmen: Lars Edman & William Johansson Kalén

İsveç/Şili/Belçika/Norveç/Birleşik Krallık, 2020

97′

Sinopsis

Zehirli Sömürgecilik -zengin ülkelerden fakir ülkelere atık madde ihracatı- yargılanıyor. İsveçli bir maden şirketi, Şili’nin çöl kasabası Arica’ya 20.000 ton zehirli atık ihraç ediyor. Binlerce insan hastalanıyor, birçoğu kanserden ölüyor. “Arica” bizi, Şili’de doğup Boliden’de büyüyen Lars Edman’ın skandalı ifşa etmesinden sonra başlayan çığır açıcı kurumsal sorumluluk davasına sürüklüyor. Yardımcı yönetmeni William Johansson ile birlikte Lars; Avrupa’da on yıllar önce alınan kararların Güney Amerika’daki insanları nasıl etkilemeye devam ettiğini açığa çıkarmak için bu hikayeyi 15 yıl boyunca takip ediyor. Kısmen kişisel yolculuk, kısmen mahkeme salonu draması olan “Arica”, adlarını temize çıkarmak için her yolu deneyen çokuluslu bir şirkete karşı adalet için savaşan acı içinde bir topluluğun hikayesi.

Yönetmen Özgeçmişi

Lars ve William; 6 uluslararası ödül kazanan, tüm dünyada gösterilen ve Boliden’e dava açılmasına önayak olan “Arica” da birlikte çalıştılar. Film yapımcıları15 yıl boyunca toplulukla iletişim halinde kalarak bu film üzerinde çalıştılar. Lars Edman Şili’de doğdu ve madencilik şirketinin ilk kurulduğu yer olan İsveç’in Boliden köyünde büyüdü. Lars şu anda Norveç’in kuzeyinde yaşıyor ve konuşma ve dil terapisti olarak çalışıyor. William 2006’dan beri yönetmen, yapımcı, görüntü yönetmeni ve editör olarak çalışıyor. Laika Film’in yapımcısı ve hissedarı.

Künye

Yapımcı: Andreas Rocksén and William Johansson Kalén(Laika Film)

Ortak Yapımcı: Hanne Phlypo (Clin d’Oeil films)José Miguel Garrido Valdéz (Aricadoc)Andy Jones, Ellie Smith (Radio Film)Karl Emil Rikardsen, Knut Skoglund (Relation04 Media)Anna Svensson, Matti Kentrschynskyj (SVT)Katja Härkönen (Filmpool Nord)Isabelle Christiaens (RTBF)

Fragman

Soru Cevap