Taşların Kuralları Var

Yönetmen: Tolin Alexander, Lonnie van Brummelen, Siebren de Haan ve Surinam Nehri’nin Saamaka ve Okanisi Maroon toplulukları işbirliği ile

          Surinam, Hollanda, 2018

100′

Sinopsis

Stones Have Laws (Dee Sitonu a Weti), eski Hollanda kolonisi Surinam’daki bir Maroon topluluğunun hayatına kapsamlı bir kabul törenidir. Afrikalı atalarının geleneklerini ve unutulmuş köleliği yeniden canlandırılan ritüellerle birleştiren film, endüstrilerin ormansızlaşma ve madencilik yoluyla bölgeyi harap etme tehdidinde bulunurken, toplumun toprakla olan güçlü bağlarının nasıl tehlikeye girdiğini araştırıyor. Hollandalı sanatçılar Lonnie van Brummelen, Siebren de Haan ve Surinamlı tiyatro yapımcısı Tolin Erwin Alexander – Maroon’un kendisi – filmin ortak yönetmenliğini yaptı. Deneysel ve kolektif bir senaryo oluşturma süreci kullanılarak yazılan projenin geliştirilmesine topluluğu yakından dahil ettiler. Sonuç, film yapımı, şiir ve tiyatro arasında köprü kuran benzersiz bir sinema biçimine dönüştü.

Yönetmen Özgeçmişi

Lonnie van Brummelen ve Siebren de Haan’ın görsel sanatlarda geçmişi var. Son yıllarda topluluklarla uzun vadeli işbirliklerine başvurdular ve bu toplulukları kolektif senaryo yazımı ve yeniden canlandırma denemeleri yapmaya davet ettiler. 2011’den 2014’e kadar eski ada Urk’un Hollandalı balıkçı topluluğuyla birlikte Deniz Bölümü’nü yarattılar. 2015’ten 2019’a kadar Surinam’ın yağmur ormanlarında yaşayan Surinamlı Maroon topluluğuyla Stones Have Laws filminde işbirliği yaptılar. 2021’de Hatje Cantz, ortak film yapım yöntemleri hakkında Drifting Studio Practice adlı kitaplarını yayınladı. Tolin Alexander, topluluk tiyatrosunda uzmanlaşmış, Okanisi Maroon kökenli bir tiyatro yapımcısıdır. Çalışmalarında, sosyal sorunları ele almak için Maroon geleneklerini çağdaş tiyatro teknikleriyle harmanlıyor. Stones Have Laws adlı film projesinde araştırmacı ve yardımcı yönetmen olarak yer aldı.

Künye

Kamera: Van Brummelen & De Haan

Editör: Van Brummelen & De Haan

Müzik: Saamaka Maroon Community

Yapımcı: VRIZA, seriousFilm, Ideal Film