Uranyum Yerine Peynir

Yönetmen: Norbert G. Suchanek & Márcia Gomes de Oliveira

Brezilya, Almanya, 2019

21′

Sinopsis

Portekiz’de bulunan bir Ortaçağ köyünün sakinleri, toprakta bulunan madenlerle ilgili, dünyadaki tüm topuluklara örnek olması gereken bir anlaşmaya vararak uranyumu toprakta bırakmaya karar verdiler. Portekiz’de, Alentejo’nun kuzeyinde bulunan bu güzel köyün adı Nisa. Nisa’nın Ortaçağ’dan kalan kapılarının altında geniş uranyum madenleri bulunuyor; ancak köyün halkı, bölgedeki sığır, keçi ve kuzu yetiştiriciliğinin, süt, peynir, sosis, jambon ve zeytin üretiminin sürdürülebilirliğini sağlamak için uranyumun toprakta kalması gerektiğinde fikir birliğine varmış durumda. 21. yüzyılın başında maden şirketleri Nisa ile ilgilenmeye başladıklarında, „Urânio em Nisa Não” adlı yerli hareket, belediyeyi ve meclisini, bölgede hiçbir şekilde uranyum araştırmaları yapılmayacağını açıklama konusunda ikna ettiler ve bu süreçte Nisa’lıların en etkili mottosu “Bırak Yerde Kalsın” sloganı oldu. Toprağın üstündeki doğal, sağlıklı ürünlerin sürdürülebilir kullanımı, toprağın altındaki kısa vadeli gelir getiren ve bölgeyi geleceğinden mahrum edecek madenlerden daha değerliydi. Nisa ve „Urânio em Nisa Não” hareketi, bu sayede 2012 yılında Nükleersiz Gelecek Ödülü’nü kazandı.

Yönetmen Özgeçmişi

Norbert G. Suchanek; 1963 Würzburg, Almanya doğumlu. 1988 yılından beri araştırmacı çevreci, insan hakları ve bilim gazetecisi, kitap yazarı, fotoğrafçı ve film yapımcısı olarak çalışıyor. 1980 ve 1990’lı yıllarda Kuzey İrlanda, Filistin ve Batı Papua gibi çatışmalı bölgelerde araştırmalar yaptı. Daha sonra çalışmalarının odak noktasını Brezilya’nın yerli halkı ve buradaki yağmur ormanları üzerine yoğunlaştırdı. 2006 yılından beri Rio de Janeiro’da yaşıyor, burada film yapımcılığı ve muhabirlik yapıyor.
Marcia Gomes de Oliveira, 1970 yılında Rio de Janeiro’da doğdu. Rio de Janeiro Federal Üniversitesi’nde (UFR) Sosyal Bilimler – Çevre Plancılığı üzerine eğitim aldı. Fluminense Federal Üniversitesi’nde Legal ve Sosyal Bilimler alanında yüksek lisans derecesini aldı. 2006 yılında Alman Gazeteci Norbert G. Suchanek ile birlikte film çekmeye başladı. Marcia ve Norbert’ın beraber çektikleri ilk belgesel, 2007 yılında Hollywood’da 4. Artivist Film Festivali’nde ve başka festivallerde gösterilmeye hak kazandı.

Künye

Kamera: Norbert G. Suchanek

Kurgu: Norbert G. Suchanek

Ses: Norbert G. Suchanek

Müzik: Norbert G. Suchanek

Yapımcı: Márcia Gomes de Oliveira