BİSİKLETLER ARABALARA KARŞI

CATEGORY

Yarışma 2015, Yerleşimler

Fredrick Gertten

İsveç, 2015, 88’

Kurgu: Benjamin Binderup
Görüntü: Janice D’Avila, Kiki Allgeier
Müzik: Florencia Di Concilio
Ses: Alexander Thörnqvist

Halk Eğitim Merkezi, Perşembe 20:00- 22:00

Sinopsis: “Bisikletler Arabalara Karşı” hepimizin aslında hakkında konuşmamız gerektiğini bildiği bir küresel krizi tasvir ediyor. İklim fazlasıyla değişti, dünyanın kaynakları tükendi ve arabalar şehirleri istila etti, Gittikçe büyüyen, kirli ve gürültülü bir trafik karmaşası şehirlerdeki hayatı ele geçirmiş durumda. Bisiklet değişim için harika bir araç; ama otomobillerden para kazanan güçlü çıkar sahipleri işlerini korumak için lobicilik faaliyetlerine ve reklamlara her yıl milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Filmde daha iyi şehirler için mücade veren, trafikte ölenlerin sayısı artsa da bisiklet kullanmaktan vazgeçmeyen aktivist ve düşünürlerle tanışıyoruz.

Yönetmen: “Bisikletler Arabalara Karşı” belgeselinin İsveçli yönetmeni Fredrik Gertten, ödüllü bir yönetmen ve gazetecidir.
Gertten’in son filmleri “Big Boys Gone Bananas!* (2012) ve “Bananas!*” (2009), Sundance, Berlinale, Hot Docs, Toronto, IDFA, Amsterdam, Melbourne IFF, Sao Paulo IFF, Sheffield gibi önde gelen festivaller de dâhil olmak üzere 80’i aşkın ülkede izleyicilerle buluştu. Filmlerin gösterime girmesinden sonra İsveç’te FairTrade muzlarının satışı nerdeyse üçe katlandı.
Fredrik Gertten, 1994 yılında yapım şirketi WG Film’i kurdu. Bundan önce Afrika, Latin Amerika, Asya ve Avrupa civarında radyo, televizyon ve basın için muhabir ve köşe yazarı olarak çalıştı. Gertten, film yapmayı küresel bir anlayışa sahip yerel hikâyelerle ve memleketi İsveç’in kimliğini ve dönüşümünü yakalayan çeşitli filmlerle ün kazanmış WG Film’deki yaratıcı yapımcılık rolüyle bir araya getiriyor.

UK Green Film Festival –Seyirci Ödülü
San Franscisco Green Film Festival – En İyi Uzun Metraj
Tempo Documentary Festival – Mansiyon Ödülü

website:
http://wgfilm.com/english/home/

trailer:

  • Bozcaada Belediye Başkanlığı Bozcaada, Türkiye

  • info@bifed.org

#BIFED2020 Ana Yarışma ve Panorama filmlerini izlemek için
bifedonline.org

Türkiye Panorama filmlerini izlemek için
youtube.com/c/BIFED