GELECEK DURAK ÜTOPYA

CATEGORY

Panorama

Apostolos Karakasis

Yunanistan, 2015, 91′, Yunanca

Türkiye’de İlk Gösterim

Görüntü: Apostolos Karakasis, Thanasis Kafetzis
Kurgu: Apostolos Karakasis, Chronis Theochanis
Müzik: Stavros Gasparatos
Ses: Thanasis Kafetzis
Yapımcı: Marco Gastine, Eleni Chandrinou

Salhane, 13.10.2016 Perşembe, 20.00-22.00

Sinopsis: Viome adlı Yunan fabrikası kapatıldığında, bir grup işçi radikal eyleme geçme kararı alır. Fabrikayı işgal eder ve doğrudan demokrasi ilkelerine dayanarak işletme girişiminde bulunurlar. Bu girişimleri bütün dünyadaki aktivistlere ilham kaynağı olurken fabrikanın eski sahibi ise aile işletmesinin gelecek vaat eden radikal sol için bir sembole dönüşmesi karşısında şaşkındır. İki yakalarını bir araya getirmeye çalışan işçiler için öz-yönetim eşi benzeri olmayan, çatışmalarla dolu bir macera haline gelir. Kısa bir süre sonra fark ederler ki başarıya ulaşmaları için değiştirmeleri gereken ilk şey kendileridir.

Biyografi: Apostolos Karakasis 1970 yılında Selanik’te doğdu. 1990-93 yılları arasında West Surrey Sanat & Tasarım Üniversitesi’nde film ve video okudu. O zamandan beri yönetmen, kameraman ve kurgucu olarak belgesel sinemayla uğraşıyor.
Televizyon için yaptığı kapsamlı işler büyük oranda kültürel ve tarihsel meselelere odaklanıyor. Yönetmen olarak Yunanistan’ın devlet televizyonunun ürettiği belgesel serilerinin çoğunda çalıştı. Buna paralel olarak “daha sinemasal” diyebileceğimiz işleri “sıradan insanların” hikâyelerini gözlemleyen bir üslupla ele alarak yaratıcı portreler sunmaya odaklanıyor; bu işler pek çok ödül kazandı ve uluslararası festivallerde gösterildi.
Karakasis bir kurgucu olarak önde gelen Yunan belgesel sinemacılarla ödüllü projelerde beraber çalıştı.
Son iki yıldır, belgesel yaklaşımı da içerisine alan büyük ölçekli görsel işitsel sunum projeleriyle uğraşıyor (Şanghay’daki Yunan pavyonu sergisi 2010).
Selanik Aristotoles Üniversitesi’nin Film Çalışmaları Okulu’nda 2006 yılından beri kurgu ve belgesel dersleri veriyor.

IDFA
Trieste
Selanik Uluslararası Belgesel Film Festivali
Milennium Uluslararası Belgesel Film Festivali
Docs Barcelona

Web sitesi 

Trailer

  • Bozcaada Belediye Başkanlığı Bozcaada, Türkiye

  • info@bifed.org

#BIFED2020 Ana Yarışma ve Panorama filmlerini izlemek için
bifedonline.org

Türkiye Panorama filmlerini izlemek için
youtube.com/c/BIFED