KÜRESEL ALIŞVERİŞ KÖYÜ

CATEGORY

Panorama 2015, Yerleşimler

Ulli Gladik

Avusturya / Hırvatistan, 2014, 80′

Kurgu: Elke Groen, Karin Hammer
Görüntü: Klemens Hufnagl, Enzo Brandner, Sandra Merseburger
Müzik: Christof Kurzmann, Alexandra Simeon, Luka Zima
Ses: Marko Pelaic, Grega Svabic, Johannes Paul Heilig
Yapımcı: Arash T. Riahi

Halk Eğitim Merkezi, Cuma 16:00- 18:00

Sinopsis: Alışveriş çılgınlığının son durağı: “Küresel Alışveriş Köyü”, alışveriş merkezi imar edenleri iş başında gösteriyor. Onların stratejilerini öğreniyor ve uluslararası varlıklarla yozlaşmış siyasetin çapraşık ağlarında peşlerinden gidiyoruz. Fakat eylemlerinin sonuçları da oluyor. Avusturya, Almanya ve Hırvatistan’daki üç temsili yerde, eleştirmenler ve sanayinin içinden kişiler bize çeşitli sonuçlar arasında kılavuzluk ediyor: İşlevini kaybetmiş bir şehre gidiyoruz; ani yükselme ve düşüşlerin nasıl ortaya çıktığını görüyor ve direnişin yavaş yavaş nasıl oluşmaya başladığını deneyimliyoruz.
Bu Avusturya belgeseli, gayrimenkul piyasasının salt küresel finans sistemi üzerindeki etkisini göstermekle kalmıyor, şehirlerimizi ve yaşadığımız çevreyi de nasıl dramatik bir biçimde değiştirdiğini gözler önüne seriyor.

Yönetmen: Ulli Gladik Avusturya’da doğdu. Friedl Kubelka ile Sanat Fotoğrafçılığı Okulu’nda beraber okudu. Daha sonra Viyana’daki Güzel Sanatlar Fakültesine ve Sofya’daki Ulusal Sanatlar Akademisi’ne gitti. İlk uzun meraj belgeseli “Natasha”, 2008 yılında gösterime girdi; onu takiben “Global Shopping Village” belgeselini çekti. Ulli Gladik bir film yapımcısı ve sanatçı olarak Viyana’da yaşayıp çalışıyor.
Filmografi:
– Natasha, 2008, uzun metraj belgesel
– drei cents, 2004, belgesel
– DAS REVERSAD, 2004, deneysel kısa

website:
www.goldengirls.at

trailer:

  • Bozcaada Belediye Başkanlığı Bozcaada, Türkiye

  • info@bifed.org