ÖTEDE VE BAŞKA YERDE

CATEGORY

Panorama

Johanna Kirsch, Katherine Lampert

Avusturya, 2015, 89′, Almanca/İngilizce

Türkiye’de İlk Gösterim

Görüntü: Johanna Kirsch, Katherine Lampert
Kurgu: Johanna Kirsch, Katherine Lampert, Niki Mossbéck
Müzik: Rudi Fischerlehner
Ses: Johanna Kirsch, Katherine Lampert
Yapımcı: Johanna Kirsch, Katherine Lampert

Salhane, 14.10.2016 Cuma, 13.00-15.00

Sinopsis: Johanna Kirsch ve Katharina Lampert, bir yıl boyunca alternatif yaşam anlayışlarına göre yaşayan kişiler aradı. Filmde görülen üç baş karaktere karar vermeden önce böyle pek çok kişiyle tanıştılar. Wieserhoisl grubu, Ute ve Wim; her biri kendi fikirlerinin ve özlemlerinin peşinden gitti ve kendi yöntemleriyle farklı bir hayat seçtiler. Bu kişilerin ütopyaları, yönetmenlerin ziyaret ettiği ve karakterlerin gündelik hayatlarına dahil olarak şu soruların yanıtlarını aradıkları somut yerler haline geldi: “İsteklerinize göre yaşamak gerçekte nasıl görünüyor? “ Bu şartlar altında bir film nasıl yapılabilir?” Ortaya çıkan sonuç durağan manzara çekimlerinin gösterilen şeyi yavaşlattığı ve kişinin anlatı parçalarının yanı sıra kendi düşünceleri için de alan açmasını sağlayan oldukça sakin bir film.

Biyografiler:

Johanna Kirsch 1980 yılında Salzburg’da doğdu.
1997-2002 yılları arasında Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde deneysel fotoğrafçılık okudu. Lisans sonrası çalışmalarını Berlin’deki weißensee Sanat Okulu ve Maastricht’deki Jan van Eyck Araştırma ve Yapım Akademisi’nde tamamladı.
Kirsch’in işleri özgürlük arayışıyla alakalı. Varolan bağlılıklar, normlar, kurallar, sınırlar ve kategorilerin doğrudan ne kadar alakalı ya da gerçek olduğuna; bunların bireysel ya da toplumsal ihtiyaçlara nerelerde tekabül ettiğine ve bu ihtiyaç dünyalarının kendilerini ve hayaletlerini nasıl tanımladıklarına bakıyor.
Çalışmalarını ulusal ve uluslararası düzlemde farklı bağlamlarda sergileyen Kirsch, performans, görsel sanat, video ve film arasındaki alanda çalışıyor.

Katherine Lampert 1976 yılında Viyana’da doğdu.
1995-1999 yılları arasında Viyana Üniversitesi’nde karşılaştırmalı edebiyat ve Çin çalışmaları okudu. 1999 yılında Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde Renée Green’le birlikte kavramsal sanat çalışmaya başladı.
Lampert, görsel sanat ve film alanlarında solo ve grup olmak üzere pek çok proje tamamladı. Şimdiye dek üç uzun metraj belgesel çekti. Lampert ağırlıklı olarak kimlik, topluluk, sözlü tarih ve marjinalleştirilmiş hayat tarzları meselelerine biyografik bir yaklaşım getiriyor.

Crossing Europe, Linz, Avusturya
This Human World, Viyana, Avusturya
Un*dependence, Glasgow, Birleşik Krallık
CWFF, Pekin, Çin

Web sitesi

Trailer 

  • Bozcaada Belediye Başkanlığı Bozcaada, Türkiye

  • info@bifed.org

#BIFED2020 Ana Yarışma ve Panorama filmlerini izlemek için
bifedonline.org

Türkiye Panorama filmlerini izlemek için
youtube.com/c/BIFED