Arılara Ne Oldu?

Yönetmen: Adriana Otero, Robin Canul

Meksika, 2019

67′

Sinopsis

Meksika’nın Campache eyaletinde milyonlarca arının bir anda ölmesinin ardından, Mayalı arıcılık toplulukları ve onların seçtiği temsilciler bu durumun nedenini bulmak, yetkililerle ve uluslararası bir şirket olup o topraklarda transgenik soya yetiştirerek orada yaşayanların varlığını tehlikeye atan Monsanto ile yüzleşmek için organize olmaya karar verdiler.

Yönetmen Özgeçmişi

Adriana Otero: Görsel Sanatlar Üretimi ve Öğretimi bölümünde yüksek lisans yapmış bir film yapımcısıdır. Kısa filmleri arasında “The Value of the Land” (2014), “Snake’s Mouth” (2020) gibi yapımlar yer almaktadır. 2021 yılında Meksika’da yapımını ve ortak yönetmenliğini üstlendiği ilk filmi “Arılara Ne Oldu?” (2019) ilk gösterimini yaptı. Şu anda ise yapım ve dağıtım şirketi ABEJAS CINE’yi yönetmektedir.

Robin Canul: Gazeteci ve profesyonel fotoğrafçı olan Canul, çeşitli Meksika ulusal ve yurtdışı yayın organı ile iş birliği gerçekleştirmiştir. Şu anda kültürel, sosyal, çevresel ve sanatsal sorunlara eğilen bir yapım şirketi olan Áurea Audiovisual’i yönetmektedir. “Arılara Ne Oldu?” (2019) belgeselinin ortak yönetmenliğini ve fotoğrafçılığını yapmıştır.

Künye

Kamera: Maricarmen Sordo

Kurgu: Jairo Mukul

Ses&Müzik: Alberto Palomo

Prodüksiyon: Adriana Otero

Fragman

Video Mesaj