Karıncalar ve Çekirge

Yönetmen: Raj Patel & Zak Piper

ABD, Malavi Cumhuriyeti, 2021

74′

Sinopsis

Bir kişinin, dünyadaki en önemli şeyle ilgili fikrini nasıl değiştirirsiniz? Anita Chitaya’nın ona bahşedilmiş bir yeteneği var; ölmüş, çorak topraktan bol ve bereketli gıda yetiştirebilir, erkeklerin cinsiyet eşitliği için savaşmasını sağlayabilir ve köyünde çocukların açlığına son verebilir. Şimdi, yurdunu olağanüstü iklim koşullarından korumak için en zorlu görevle karşı karşıya; Amerikalıları iklim değişikliğinin gerçek olduğuna inandırmak. Malawi’den California’ya, oradan Beyaz Saray’a giderek iklim değişikliğine şüpheyle yaklaşan insanlar ve ümitsiz çiftçilerle görüşüyor. Yolculuğu, onu taşralı-kentli karşıtlığından ırk ayrılıklarına, sınıf veya cinsiyet çatışmalarına, Amerikalıların dünyanın geri kalanından başka bir gezegende yaşadığına inananlara kadar Birleşik Devletler’i şekillendiren tüm fikir ayrılıklarına sebep olan kesimlerle bir araya getiriyor. Amerikalıların farkındalıklarını arttırıp halihazırda Dünya’yı yok etmekte olan bir düşünceden kurtulmalarına yardım ederken tüm yeteneği ve tecrübesine ihtiyacı olacak.

Yönetmen Özgeçmişi

Raj Patel; (yardımcı yönetmen/yapımcı) James Beard ödüllü aktivist ve eserleri New York Times en çok satanlar listesine girmiş yazar. Austin’de bulunan Teksas Üniversitesi Lyndon B. Johnson Halkla İlişkiler Okulu’nda araştırmacı akademisyen olarak görev yapmaya devam ediyor.
Zak Piper; (yardımcı yönetmen/yapımcı) Eleştirmenlerden büyük övgü alan, prömiyeri Sundance Film Festivali’nde yapılan ve daha Critics Choice Ödülü kazanan Life Itself filmiyle bilinen, Emmy ve Guild ödüllü belgesel film yapımcısı. Zak bugünlerde birden fazla belgesel film projesi üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Künye

Kamera: Clare Major, Peter Mazunda

Kurgu: Katerina Simic, John Farbrother

Ses: Zak Piper

Müzik: Graham Reynolds

Yapımcı: Peter Mazunda, Raj Patel, Zak Piper, Rachel Wexler