Tahtacı Fatma

Yönetmen: Suha Arın

Türkiye,  1979

28′

Sinopsis

1979 Uluslararası Çocuk Yılı vesilesiyle gerçekleştirilen Tahtacı Fatma belgeseli, 12 yaşındaki bir “tahtacı” kızının Toroslar’da yaklaşık 2000 metre yükseklikteki ormanlarda çok zor koşullar altındaki yaşamını, özlemlerini ve bilinç altındaki bir büyük “korku”yu yansıtıyor.
Yurdumuzdaki çocuk işçilerin az bilinen ama yaygın dramını Tahtacı Fatma ile simgelemeyi amaçlayan belgesel, aynı zamanda, Orman Bakanlığı hesabına ağaç kesimi ve tomruk nakli işinde çalışan, sosyal güvenceden yoksun, unutulmuş bir emekçi grubunun sorunlarını irdeliyor.
Belgeselde tahtacılarin günlük yaşamlarının yanı sıra, tahtacı folklorünün en önemli öğelerinden biri olan Semah Oyunu da sergileniyor.
Tahtacı Fatma, Uluslararası 3. Balkan Film Festivali Birincilik Ödülü (1979), Uluslararası Şam Film Festivali Gümüş Kılıç Ödülü (1979), Antalya Film Festivali Altın Portakal Ödülü (1979) ve T.C. Kültür Bakanlığı Kısa Film Yarışması Birincilik Ödülünü (1979) kazandı.

Salhane

14.10.2023 – Cumartesi – 10:00

Yönetmen Özgeçmişi

Türk film yönetmeni, yapımcı ve eğitimci. 1942’de Balıkesir Türkiye’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1965’te Film Yönetmenliği lisansı ve Kitle İletişimi masterı yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Voice of America Radyo’da konuşmacı çevirmen ve röportajcı gazeteci olarak çalıştı ve Türkiye Radyo ve Televizyonu’nda Washington muhabiri olarak görev yaptı. 1974 yılında Türkiye’ye döndükten sonra, 40 yıl boyunca 50’den fazla belgesel üretti ve bunlardan birçoğu hem ulusal ve uluslararası ödüller kazandı. Birçok üniversitede ders vererek sayısız film yapımcısı ve akademisyenin eğitimine katkı sağladı. 2004 yılında İstanbul’da vefat etti. Bugün, Suha Arin, Türk belgesel sinemasının büyük ustası olarak tanınmaktadır.

Künye

Kamera: Hasan Özgen, Savaş Güvezne
Kurgu: Nesli Çölgeçen, Cemal Karman, Kemal Sevimli, Yalçın Yelence
Müzik: Mehmet Erenler, Nevit Kodallı