Söz Hakkı İçin Dikin

Yönetmen: Rakel Aguirre

Birleşik Krallık, İspanya,  2022

69′

Sinopsis

Thalia, 80’li yılların başında Greenham Common’da sadece kadınlardan oluşan bir barış kampına katılarak şiddet içermeyen eylemlerle nükleer silahlara karşı durmuş bir sanatçı ve pankart yapımcısıdır. 42 yıl önce, 1981 yazında 36 kadından oluşan bir grup evlerini terk ederek Galler’in başkenti Cardiff’ten Londra yakınlarındaki Greenham Common’a yürüdü ve Soğuk Savaş’ın bir parçası olarak Birleşik Krallık’a konuşlandırılacak Amerikan Cruise füzelerini protesto etti.
Nükleer savaştan korkan grup burada kalmaya karar verdi ve üsse nükleer silah depolanmasını protesto etmek için bir barış kampı kurdu. Barış kampı kadınlara özel hale geldi ve kısa süre içinde kadınların seslerini duyurdukları bir kamusal alana dönüşerek yirmi yıl boyunca yüz binlerce kadının ilgisini çekti.
İlk yürüyüşçülerden ve kampın kurucularından biri olan Thalia, Britanya tarihindeki en uzun feminist protestonun anlatılmamış hikayesini paylaşıyor ve kolektif eylemin katılan kadınların hayatlarını nasıl değiştirdiğini ve birkaç nesle nasıl ilham verdiğini anlatıyor.

Salhane

11.10.2023 – Çarşamba – 10:00

Yönetmen Özgeçmişi

Rakel Aguirre (Pamplona / Iruñea, İspanya, 1981) gazeteci ve bağımsız film yapımcısıdır. Bask Ülkesi Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu ve görsel sanatlar eğitimini Küba’daki San Antonio de los Baños Uluslararası Film ve Televizyon Okulu’nda (EICTV) Belgesel Film Yapımı diplomasıyla tamamladı. 2011 yılında ilk kısa belgesel filmini yönetti ve 2014 yılında Londra Feminist Film Festivali gibi festivallerde gösterilen ‘The Lady of Percusion’ adlı kısa filmin yardımcı yönetmenliğini yaptı. O zamandan beri ilk uzun metrajlı belgesel filmi ‘Sew to Say’ üzerinde çalışıyor. Tarih ve feminizmle ilgilenen sanatçının çalışmaları, kenar mahallelerde yaşayanların anlatılmamış hikâyelerini belgelemeyi amaçlıyor.

Künye

Kamera: Sebastián Thomas
Kurgu: Sebastián Thomas
Ses: Rakel Aguirre
Müzik: Jimena Martínez Sáez
Prodüksiyon: Rakel Aguirre, Sebastián Thomas

Fragman