KARA ATLAS

CATEGORY

Panorama, Yarışma

Umut Vedat

Türkiye, 2016, 70′, Türkçe/İngilizce

Görüntü: Umut Vedat
Kurgu: Umut Vedat
Müzik: Emre Can Öziş
Ses: Emre Can Öziş

Halk Eğitim Merkezi, 15.10.2016 Cumartesi, 10.00-12.00

Sinopsis: Dünyanın büyük ölçüde bıraktığı kömür kullanımı, Türkiye’de aksine ciddi artış göstermektedir. 2012 yılını “Kömür Yılı” ilan eden Türkiye, kömürle çalışan 21 termik santral işler durumdayken yapılması planlanan 70’ten fazla santral projesi ile 2016 yılına girmiştir. Kara Atlas belgeseli, Yırca’dan Şırnak’a mevcut ve yapılması planlanan santrallere karşı yürütülen mücadelelerin haritasını çıkarıyor. Farklı coğrafyalardan farklı biçimlerde yükselen bu seslerin ortaklığını, yaşamlarımıza sahip çıkarken farklı dillerde nasıl aynı şeyi söylediğimizi birbirimize duyurabilmenin önemli bir çabasını taşıyor.

Biyografi: Umut Vedat,1980 istanbul doğumlu. Gerçeklik arayışı ve kendini ifade yöntemlerini birleştirmek amacıyla bağımsız foto muhabirlik yaparak, hem Türkiye hem de dünya üzerinde çeşitli yolculuklar gerçekleştiriyor.
Foto-muhabirlik kariyerinden önce bir reklam ajansında sanat yönetmeni olarak çalışan Umut Vedat, üretimlerini, müşteri ihtiyaçlarından ziyade kendi ifade ve gözlemleriyle gerçekleştirmek adına 2011 yılında bu görevinden ayrıldı. Arayışı süresince video-art, müzik ve dans videolarını kendi kişisel duygularını ifade eden araçlar olarak kullandı.Umut Vedat’ın yönettiği dans filmleri Fransa, Almanya, Türkiye, İngiltere, İrlanda ve Amerika Birleşik Devletleri gibi çeşitli ülkelerde gösterildi. Fotoğrafları ve çalışmaları Guardian, Le Monde, SierraMagazine, Agos, Atlas gibi çeşitli mecralarda yayınlandı. Foto-muhabirlik çalışmalarında belgesel fotoğraf sanatçısı ve film yönetmeni olarak Greenpeace, Routes&Roots, Support to Life gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla çalıştı. Öncelikli çalışma alanları ayrımcılık, azınlık olmak, kültürel etkileşim ve çevre konuları üzerine oldu ve bu başlıklar altında Türkiye’de ve Türkiye dışında çeşitli gösterim ve sergiler açtı.

trailer

  • Bozcaada Belediye Başkanlığı Bozcaada, Türkiye

  • info@bifed.org

#BIFED2020 Ana Yarışma ve Panorama filmlerini izlemek için
bifedonline.org

Türkiye Panorama filmlerini izlemek için
youtube.com/c/BIFED