SOLUK

CATEGORY

Panorama, Yarışma

Metin Kaya

Türkiye, 2015, 47′, Türkçe

Görüntü: Metin Kaya
Kurgu: Metin Kaya, Erkan Erdem, Burçak Yurdakul
Ses: Alaeddin Kaya
Yapımcı: Filmotto

Halk Eğitim Merkezi, 13.10.2016 Perşembe, 16.00-18.00

Sinopsis: Zonguldak. Madenlerin ve maden işçilerinin şehri. Ağır çalışma koşulları altında hayatları pahasına yerin altına girenlerin şehri. Bir de kaçak madenler var şehirde. En ufak güvenlik önleminin alınmadığı, oldukça ağır koşullar altında yaşanan çeşitli varoluş hikayelerine tanık olduğumuz madenler.
Kaçak kömür üretiminin bir parçası haline gelen çocuklar ve katırların trajik yaşamları bu madenlerin en acılı öykülerinden biri. “Soluk” filmi, Zonguldak dağlarındaki kaçak kömür madenlerinde yaşanan bu kıyasıya mücadeleyi anlatıyor.

Biyografi: Metin Kaya 1962 yılında Zonguldak’ta doğdu ve halen Zonguldak’ta yaşamaktadır.
Uzun yıllar belgesel fotografçılık yapan yönetmen, 2007 yılından beri belgesel film yönetmenliği yapmaktadır. İlk belgesel filmi “100bin kişiydiler” Türkiye işçi sınıfı tarihinin en büyük kitlesel eylemi olan 1990-91 Zonguldak Madenci grevini ve “Büyük Ankara Yürüyüşü” olarakta bilinen süreci anlatmıştır.
İkinci filmi “Derin Çığlık”ta yine maden işçilerinin bu kez büyük acılar yaşadığı 3 Mart 1992 tarihinde Kozlu, Zonguldak’ta yaşanan ve 263 işçinin ölümüne neden olan grizu faciasını anlatmıştır.

trailer

  • Bozcaada Belediye Başkanlığı Bozcaada, Türkiye

  • info@bifed.org

#BIFED2020 Ana Yarışma ve Panorama filmlerini izlemek için
bifedonline.org

Türkiye Panorama filmlerini izlemek için
youtube.com/c/BIFED